Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Barcelona kulübünden Katalonya açıklaması

7 sene önce
870 kez okundu
Barcelona kulübünden Katalonya açıklaması

Barcelona Kulübü’nün olağanüstü toplantı yapmasından  sonra Nou Camp Stadı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan kulüp başkanı Josep Maria Bartomeu, “Katalonya’nın yaşadığı gerçeği dünyaya açıklamaya devam edeceğiz.” diyerek sözlerine başladı.

Katalonya’da yapılan yasa dışı bağımsızlık olarak belirttiği referandumu ve bu konu ile ilgili olaylarda Barcelona Kulübünün, Katalan halkının yanında yer almaya devam edeceğini vurgulayan Bartomeu, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Tarihi bir dönemden geçiyoruz ve ülkemizin özgürlüklerine daha çok bağlıyız. Vatandaşlara saygı çerçevesinde siyasi bir çözüm bulunmasını savunuyoruz. Katalonya’ya sadık bir bağlılığımız var ve bunu elimizdeki tüm imkanlarla göstereceğiz. Dün demokrasiyi savunanlarla ve saldırıların mağdurlarıyla dayanışma içindeyiz.”
Bartomeu, referandumda oy merkezlerine müdahale eden İspanya ulusal polisinin “orantısız güç kullandığını” dile getirerek, Katalonya’da son zamanlarda kendi gidişatına karar verme hakkı ve referandum daki girişimlerine destek verdiklerini hatırlattı.

İspanya’daki olaylara konu olan, Barcelona Kulübünün girişimiyle La Liga’nın 7. haftasındaki Las Palmas maçının seyircisiz oynanmasıyla ilgili de açıklamalar yapan Bartomeu, “Katalan yerel polisi maçın normal şartlarda oynanabileceğini bize söyledi. Güvenlikle ilgili maçı iptal etmek için hiçbir sebep yoktu. Biz, Katalonya’nın yaşadığı olağanüstü durumdan dolayı maçın ertelenmesini istedik. Ama kabul edilmeyince de ülkemizin yaşadıklarını tüm dünyaya göstermek için seyircisiz oynama kararı aldık. Bu benim başkan olarak aldığım en zor karardı.” diyerek basın toplantısının sonuna yaklaştı.

“Katalonya’nın olası bir tek taraflı bağımsızlık ilanında Barcelona, La Liga’yı bırakacak mı? Fransa veya İngiltere liglerinde oynama seçeneklerini değerlendiriyor musunuz? sorusuna cevap olarak Bartomeu, “Katalonya olarak zor anlar yaşıyoruz. Zamanı geldiğinde yönetim kurulumuz sakin bir şekilde kararını alacaktır.” cevabını vererek bu konudaki duruşlarını dile getirdi.
Bartomeu, basın toplantısını “Yaşasın Barça, yaşasın Katalonya” sloganı ile bitirdi.
Barcelona Kulübü Sözcüsü Josep Vives ise “Bundan sonra Barcelona için Katalonya dışında İspanya’da deplasman maçı oynamak daha mı zor olacak?” şeklinde gelen soruya şu şekilde cevap verdi, “Barcelona için deplasmanda oynamak her zaman zordur. Çünkü her takım bize karşı kazanmak istiyor. Bizim kulüp olarak savunduğumuz değerler var. Kimseyi karşımıza almak istemiyoruz. Umarım bize karşı düşmanlık olmaz.” kelimlerini kullanarak basın toplantısını sona erdirdiler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.